Názory a komentáře

Pravda a láska podporované miliardářem Bakalou

Zdeněk Bakala, jméno, které je v poslední době v České republice skloňováno poměrně často, hlavně v souvislosti s Ostravsko-karvinskými doly. Připomeňme si ale jeho politické aktivity. Mnozí budou možná překvapeni.

Zejména ti, kteří se staví za hodnoty slušnosti, politické kultury a čestnosti, jež jsou podle některých ztělesněny ve dvou polistopadových politicích – Karlovi Schwarzenbergovi a Václavu Havlovi. Oba dva totiž pomáhali Zdeňku Bakalovi k získání mnohamiliardového majetku. Žel, vykoupeného bídou druhých.

Není tajemstvím, že bývalého místopředsedu Nečasovy vlády Karla Schwarzenberga a Zdeňka Bakalu pojí přátelství. To se Bakalovi velmi hodilo v době, kdy byl Schwarzenberg jedním z nejbližších spolupracovníků tehdejšího prezidenta Václava Havla. Ostatně Knihovna Václava Havla sídlí v jednom z Bakalových luxusních domů v Praze na Loretánském náměstí. S Karlem Schwarzenbergem pak Bakala rozjel slušný byznys – například při společné privatizaci jedné ze světově nejznámějších českých likérek – karlovarské Becherovky.

Nejlepší obchodní tah ovšem pro Zdeňka Bakalu znamenala koupě OKD. V nich získal Bakala rozhodující slovo po odkupu podílu, který držel stát. Tušíte správně, že to bylo za sociálnědemokratické vlády, ve které byl ministrem financí současný premiér za ČSSD Bohuslav Sobotka. Mimochodem téměř polovinu akcií společnosti Bakala od státu získal za 4,1 mld. Kč. Jako bonus dostal navrch ještě 44 tisíc hornických bytů i s nájemníky. Stát při tom mohl podle odhadů získat až trojnásobek zmiňované částky.

Ale nebyl to jen stát, který na obchodování s Bakalou tratil. Při vstupu skupiny NWR, pod kterou OKD spadala, na burzu se podařilo Bakalovi nadhodnotit akcie (mezi akcionáři byli a jsou i mnozí zaměstnanci OKD) a ožebračit tak další a další lidi. Není divu, že se »čestný« a »slušný« Karel Schwarzenberg dnes ke svému kamarádovi Bakalovi nehlásí. Jeho peníze však straně TOP 09, kterou vedl, nesmrděly. Nevadilo mu, že miliony nalité do stranické pokladny (na své si přišla kupříkladu také ODS) jsou vykoupeny zoufalstvím a slzami desítek tisíc nájemníků Bakalových bytů a jeho zaměstnanců. I Bohuslav Sobotka se v otázkách týkajících se tohoto kontroverzního podnikatele drží zpět. Asi ví proč.

Ne slova a poučky, ale skutečné činy mluví za člověka. A jestli »pražská kavárna« vzývá takové hodnoty, na které musejí doplácet druzí, tak jsem velmi rád, že k ní nepatřím.