Your address will show here +12 34 56 78
Filip Zachariaš vstupoval do KSČM ve svých osmnácti letech v roce 2011. Nyní kandiduje jako číslo 2 v Jihomoravském kraji a prolamuje řadu stereotypů, jaké lidé o politicích KSČM mají. Zvládá komunikaci na sociálních sítích a má jasnou představu, jak by měla strana v budoucnu vypadat. O montovnách mluví jako o obchodu s pracující chudobou, ale na druhou stranu je podle něj tvrdá práce ve prospěch občanů větší politickou kvalifikací, než afro účes.


Je vám 27 let, členem KSČM jste od osmnácti. To bylo v časech, kdy se tu měl stavět americký radar, na Jiřího Paroubka se házela vajíčka, pravicové vlády prováděly velmi radikální reformy a cokoliv „levicového“ bylo stále vnímáno jako dost toxické. Co vám v té době na rozhodnutí vstoupit říkali vaši vrstevníci?

Mé názory znali, takže většina to brala jako logický krok. Chtěl bych říct, že jsem si vždy vážil názorových odpůrců, ale nesnášel hlupáky, kteří opakovali pár naučených frází z televize a některých komentátorů v novinách. Tak to mám ostatně dodnes.

Ale vidíte, radar – ba dokonce vojenská základna – je po téměř patnácti letech opět aktuální. Politici ODS se dodnes nezřekli myšlenky udělat z ČR a z jejích občanů vojenský cíl. Když jim to nevyšlo tehdy v Brdech, tak oťukávají Moravskoslezský kraj, kde se, pro mě trochu překvapivě, proti tomuto záměru nepostavil hejtman za ANO. Za KSČM mohu slíbit, že budeme bojovat proti jakýmkoliv základnám kdekoli v ČR.


Jak se vám daří prolamovat předsudek o KSČM jako o vymírající straně nostalgických babiček a dědečků?

Není to vždy jednoduché, ale chtěl bych vyzvat mladé občany, absolventy škol, začínající páry nebo rodiče s dětmi, aby odhodili předsudky a aby otevřeli program KSČM.

Pak totiž zjistí, že je to právě ona, která nabízí řešení problémů, před nimiž tito lidé stojí – třeba systém podpory družstevního bydlení, který je výrazně výhodnější než nájemní bydlení nebo zadlužení se do konce života předraženými hypotékami. Ostatní strany od nás též opsaly například systém bezúročných půjček na bydlení nebo garantované první zaměstnání pro absolventy škol. Nově třeba ministryně za ČSSD Maláčová přichází s „převratným“ objevem jeslí, které tady mohly – kdyby byla podpořena myšlenka KSČM – dávno fungovat.

A samozřejmě celá řada dalších témat a programových bodů, které v případě toho, že KSČM dostane podporu, mohou pomoci mladé generaci.


Mezi mladými je levice populárnější než před několika lety, což vede k tomu, že se tu objevila řada subjektů na levé či středolevé části spektra, spojující levicové myšlenky s energií mládí a se schopnostmi pohybovat se v moderním digitálním světě. Co může oproti nim nabídnout KSČM jako konkurenční výhodu?

Jsem rád, že je levice opět cool i mezi mladými lidmi. Ostatně, ve světě je to naprosto běžné – jen u nás byla vyvolána uměle atmosféra toho, že kdo nevolí pravici, je automaticky povaleč, pobíratel sociálních dávek a neschopný blbec. Jakkoli je tato zkratka naprosto mimo, tak mezi těmi, kteří se bojí diskuse, se uchytila jako axiom, o němž se nediskutuje.

A co může KSČM nabídnout ve srovnání s novými subjekty? Odbornost, zkušenost, znalost problematiky. A zázemí strany, která nemá žádný korupční skandál či kmotry v pozadí. A třicet let poctivé práce ve prospěch občanů.

Osobně bych byl raději, kdyby se nové levicové spolky a strany spíše snažily najít společnou řeč a pracovat ve prospěch lidí, a ne si hrát na vlastním písečku. I když – jak se tak dívám na personální složení některých z nich – nedávám mnohým z těchto uskupení příliš nadějí na přežití.


V posledních několika týdnech probíhá mediální přestřelka o tom, jak má vypadat moderní levice. Lidé jako Petr Drulák nebo Matěj Stropnický v novinových článcích otevřeně namítají, že levice pro podporu menšin a různých kulturních témat zapomněla na dělníky, kteří jí umožnili stát se relevantní politickou silou. Oponují tomu lidé kolem Deníku Referendum, nejvýrazněji asi Apolena Rychlíková (napsala o tom knihu s názvem Budoucnost), kteří hájí co nejširší názorové rozkročení, ve kterém musí být obsažen i boj za sexuální menšiny nebo podpora multikulturní společnosti. Předpokládám, že jste tuto debatu zaznamenal, která z pozic je vám tedy bližší?

Levice nikdy nesmí dojít k tomu, aby kvůli menšinám diskriminovala většinu. Kdokoli mě zná, ví, že budu bojovat proti bezpráví, ať už je pácháno na dělníkovi, mamince samoživitelce, seniorovi nebo sexuální či etnické menšině. Bohužel, levice – a to platí celosvětově – pro boj za práva menšin tak trochu zapomínala na tu většinu. Pracující, který má problém zaplatit dětem tábor nebo kroužky a pro něhož je zásadní finanční potíž rozbitá lednička, má trošku „povrchnější“ starosti než řešit například Prague Pride či zda na semaforu svítí panáček nebo panenka.

Jádro problému totiž tkví v sociálně-ekonomických vztazích – v tom, že 1 % nejbohatších vlastní víc než zbytek obyvatelstva. Pokud by se nám podařilo tyto neskutečné a neospravedlnitelné majetkové rozdíly zmenšit, vyřešila by se tím i celá řada dalších problémů. Naštěstí v tomto ohledu zůstala KSČM tou tradiční levicí, a byť se ji politická konkurence – zejména SPD – snaží všelijak nálepkovat, tak jsou to naprosté nesmysly.

Jak z toho, co jsem řekl asi vyplynulo, je mi tedy mnohem bližší pohled Matěje Stropnického. Škoda, že k němu dospěl až nyní, kdy je z aktivní politiky venku. Ale zase – lepší pozdě, nežli později.


Mimochodem – občas mi přijde, že KSČM se spokojuje s parlamentní politikou, a nemá člověka, který by dokázal energicky oslovit mladou levici například na sociálních sítích, jako se to daří třeba na Slovensku poslanci Smeru Luboši Blahovi. Přitom z mladé generace televizní zprávy nebo přenosy z parlamentu sleduje velmi malé procento lidí. Vidíte ve straně někoho, kdo by tyto lidi dokázal oslovit?

Já myslím, že Luboš Blaha – jak ho já sleduji – oslovuje nejen mladou generaci, ale občany napříč věkovými skupinami.

V realitě sociálních sítí KSČM, pravda, trochu zaspala. Naši zastupitelé, poslanci, radní i řadoví členové strany nebyli často zvyklí „prodávat“ výsledky své práce, neboť to brali jako automatickou službu občanům. Doba se posunula a mnoho lidí klade, bohužel, víc důraz na obal, než na to, co je uvnitř.

Každopádně i v našich řadách jsou pozitivní ostrůvky – třeba europoslankyně Konečná. Fanoušky si nekupuje, ani se nemůže pochlubit afro účesem, a přesto si poctivou prací ve prospěch občanů vydobyla dobré postavení na sociálních sítích.


Co si myslíte o kampani vaší strany z posledních dní „socialismus je sexy“? Mezi lidmi to vzbudilo spíše posměch. Je právě toto cesta, jak na sebe upozornit?

Záměr dobrý, realizace trošku prvoplánová. Nicméně, mít zabezpečené bezplatné zdravotnictví, neplatit školné na školách, nebát se chodit po ulici po setmění nebo třeba odměna, za kterou uživíte sebe i rodinu, je podle mě přitažlivější, než vyčlenit zdravotní péči jen pro ty, kteří na to mají, do škol posílat jen děti bohatých rodičů, bát se jít večer po ulici nebo chodit z práce do práce, abyste zaplatili za bydlení, léky a stravu…Nemyslíte?


KSČM si za sebou stále nese svou minulost, která je, přiznejme si, problematická. Jak by se měla k této minulosti stavět?


Tak, jak se k ní postavila v roce 1990. Jako jediná politická síla v zemi za celou dobu existence ČR a ČSR se dokázala podívat za sebe a omluvit se za to špatné. Kdo chtěl, tak to slyšel, kdo nechtěl, tak to neuslyší nikdy. Myslím, že po třiceti letech je čas nastavit toto zrcadlo těm dalším – ODS, ČSSD, KDU-ČSL, TOP09, stranám na jedno použití, politickým trafikantům a lobbistům.


Pojďme si to probrat na konkrétním případu: Byl 21. srpen, datum, které mají starší generace spojené s přímým zážitkem cizích tanků v ulicích a mrtvých lidí. KSČM se za to v minulosti omluvila, nicméně to téma tu stále je a budou na něj padat otázky, protože to zkrátka fatálně ovlivnilo naší historii. Jak by tedy politici KSČM, podle vás, měli na tyto otázky odpovídat?


Připomínat to, co už k tomu zaznělo z našich úst a co je pro všechny dostupné na webu KSČM. Nemám k tomu co dodat – já sám raději řeším problémy, které trápí občany dnes.


Také se vede polemika o tom, co společnosti přinesl předlistopadový režim a jak jej společnost vnímala. Rozvířil ji děkan Filozofické fakulty UK Michal Pullmann a s reakcí na něj přispěchal prakticky každý, kdo v tématu „boj proti komunismu“ něco znamená. Jak vnímáte tuto debatu?


Jako debatu části akademiků, části primitivních antikomunistů a části pražské kavárny. Normálním lidem celá tato debata byla úplně jedno. Jen si neodpustím jednu poznámku – o jakých svobodách hovoříme, když akademik zveřejní svůj názor a ostatní by ho za to skoro kamenovali?


Co vůbec říkáte na to, jakým způsobem si výklad moderní historie přivlastnily organizace jako Ústav pro studium totalitních režimů nebo Post Bellum Mikuláše Kroupy?


Naštěstí Mikuláš Kroupa nikoho moc nezajímá. Naneštěstí ale musíme vykladače a kazatele správných pohledů na dějiny platit všichni z našich daní. Myslím, že třeba ve zdravotnictví nebo v sociální oblasti by se našlo pro stovky milionů, které nás různé politické neziskové organizace stojí, smysluplnější využití. Nebo v sociální oblasti. Vždyť ti lidé berou často násobky toho, co třeba ošetřovatelky v domovech pro seniory. A těch si budu vždycky vážit víc, než těchto lidí, kteří by se jinde nikdy neujali.


Vraťme se k meritu argumentace Michala Pullmanna. Co, podle vás, čtyřicet let vlády KSČ této zemi přineslo?


Celou řadu pozitivních i negativních okamžiků. Část lidí se měla lépe tehdy, část lidí se má lépe nyní. A někteří, kteří si vzali pětimilionovou hypotéku na panelákový byt v Praze, jaký často dávaly tehdejší podniky lidem tzv. za hubičku, dnes o tom ani nemají moc čas přemýšlet.


Nechme minulosti: Co jsou, podle vás, pro společnost a pro politiku největší výzvy současného světa?


Za mě, rozhodně zvětšující se rozdíly mezi nejbohatšími a zbytkem občanů. Pány na této planetě se staly nadnárodní korporace, kterým politici zobou z rukou drobky a rozdíly tak ještě prohlubují. Rozhodně stěžejními tématy budou otázky životního prostředí a zejména robotizace práce, která může při dobrém využití vyřešit část sociálních problémů, ale může se stát i přesný opak – lidé přijdou o práci… a zisk poputuje opět oné úzké skupině vlastníků výrobních prostředků – tedy majitelům firem a korporací.


KSČM je často terčem kritiky kvůli své zahraniční politice. Jak tedy vy vidíte pozici České republiky v současném světě?


Jsem rád, že nás kritizují různí Vystrčilové, Petříčkové, Stanjurové, Fialové a kdoví kdo ještě. To jsou přesně ti, kteří se pohoršují nad podlézavostí Sovětskému svazu během minulého režimu… aby teď oni strčili hlavu do zadku USA.

Zahraniční politika KSČM je založena na tom, abychom se všemi jednali důstojně, bez servility a hlavně v zájmu občanů, nikoli zbrojařů či několika vyvolených firem. A vždy, než začneme kritizovat ostatní, bychom si měli v ČR zamést před vlastním prahem.


V oblasti ekonomiky jsou dnes poměrně diskutovaným tématem „montovny“, neboli podniky vyrábějící výrobky pro zahraniční investory, kteří si zisky odčerpávají do svých domovin. Vy to velmi kritizujete. Jaká by tedy, podle vás, měla být pravidla pro působení zahraničních investorů?


Pěkně jste nazval ty obchodníky s pracující chudobou. Nabídnout 15 tisíc tátovi od rodiny je výsměch, když ta samá firma o pár set kilometrů dál – v zemi, z níž pochází – zaměstnanci za stejnou práci platí trojnásobek či dokonce pětinásobek.

Zahraniční korporace si nesmějí z ČR dělat levnou montovnu, využívat našich zaměstnanců, infrastruktury, a pak zisky vyvádět do zahraničí. Musí respektovat, že prostředky vydělané na českém území se zde budou také danit, aby nebyla okrádána ČR a její občané.

Naše země totiž nemá konkurovat cenou práce, ale hodnotou inovací, vývoje, stabilitou prostředí, ochotou učit se.


Kandidujete v Jihomoravském kraji. O něm píšete: „Na jižní Moravu je často nahlíženo ‚přespolními‘ jako na kraj, jehož centrem je Brno a turistickým cílem Pálava a její malebné vesnice s vinnými sklípky. Jihomoravský kraj může ovšem nabídnout mnohem víc.“ Na co by se tedy měl kraj zaměřit?


V oblasti turismu má Jihomoravský kraj tak obrovské množství neobjevených turistických pokladů, že by nám nestačil celý tento rozhovor a stále bychom měli, o čem hovořit.

Když to vezmu třeba jen na rodné Vyškovsko, tak se můžeme pochlubit „bitvou tří císařů“ proslaveným Slavkovem u Brna a renesanční perlou v podobě zámku Bučovice, také v Evropě unikátní papouščí ZOO v Bošovicích, starosta Letonic Jiří Skokan pak vlastní jednu z největších sbírek uniforem a vojenských čepic ve střední Evropě. A jsou zde i místa filmová – třeba Olšany u Vyškova.

Vlastně v každé obci bychom našli nějakou zajímavost, která stojí za připomínku. Rozhodně by měl kraj tedy podporovat i místní spolky, tradice a společenské akce – i ty, které třeba nemají (zatím) věhlas.

Zdroj: https://www.parlamentnilisty.cz/arena/rozhovory/Vystrcilove-Stanjurove-Fialove-Hlavy-v-zadku-USA-Mlady-komunista-Zacharias-nalozil-i-globalnim-obchodnikum-s-pracujici-chudobou-634525
0

Narodil se po revoluci, v roce 1993. Když mu bylo 18 let, vstoupil do KSČM a na podzim bude kandidovat na post místopředsedy. „Už během útlého věku mě zajímalo, proč bohatí neustále bohatnou a na druhé straně jsou zde rodiny, pro které znamená zkázu i rozbitá pračka nebo lednička,“ říká Filip Zachariaš. V rozhovoru pro CNN Prima NEWS mimo jiné vysvětluje, co žene mladé lidi přidat se ke KSČM a jak vnímá historii strany.

Do KSČM jste vstoupil v 18 letech. Co vás k tomu vedlo?
Jsou dvě skupiny lidí. Ti, kteří nadávají z hospod a doma ze sedaček. Druhá skupina nadává také, ale chce něco změnit. Jinak než přes politickou stranu to nejde. V roce 2011 byli Zelení zdiskreditovaní panem Bursíkem a paní Jacques, to nebyla ani zelená, ani levicově liberální politika, ale názorové salto. Pak tady byla sociální demokracie, kterou po Jiřím Paroubkovi přebral nekompetentní Bohuslav Sobotka. Pak vám nic jiného v nabídce nezbývalo, než KSČM, která nebyla zatížena žádnými skandály a korupcí. To jí zůstalo dodnes.

Komunisté pro vás nebyli zdiskreditováni svou minulostí? Řada lidí měla kvůli straně zničené životy.
Naopak. Vnímal jsem to tak, že se jako jediná politická síla dokázala podívat minulosti do očí a dokázala se omluvit a projevit určitou sebereflexi. Takoví sociální demokraté, ODS a lidovci by měli za posledních třicet let zpytovat svědomí také.

Opravdu se KSČM dokázala odstřihnout od minulosti? Marta Semelová si stojí za tím, že Milada Horáková nebyla ke svému přiznání přinucena, Stanislav Grospič řekl, že v srpnu 1968 nešlo o okupaci. To je podle vás sebereflexe?
Od nás se chtělo, aby se z nás stala demokratická strana. V tradičních stranách máte názorový rozptyl a máte tam jak liberálnější, tak konzervativnější směr. Nebyli bychom demokratická strana, kdybychom svým členům zakazovali mít své názory. Paní Semelová byla několikrát zvolena do parlamentu, takže nějakým skupinám veřejnosti její názory nevadily. Pan Grospič je poslancem dodnes s nezanedbatelným počtem preferenčních hlasů. Vidím to jako součást demokracie v rámci strany.

Vám osobně to nevadí?
Nechtěl bych se k těmhle věcem vyjadřovat. Těch problémů, které je dnes nutné řešit a jsou aktuálnější, je dost. V tomto ohledu máme své dokumenty, které byly přijaty a každého bych na ně odkázal. Omluvy za minulost už zazněly.

Nechci po vás omluvu. Zajímá mě váš pohled na tyto radikální postoje a minulost KSČ.
Pro mě to je historie, kterou mají vykládat historici, nikoliv zaplacení vykladači dějin z Ústavu pro studium totalitních režimů.

Vlastní názor na to nemáte?
Je to dějinná etapa, která proběhla. Je nutné ji vnímat v kontextu. Svět byl rozdělený železnou oponou, 50. léta v USA znamenala mccarthismus. Historie nebyla černobílá. Samozřejmě nesouhlasím s tím, že paní Horáková byla vinna, že má viset. Ale je potřeba to vnímat v kontextu. Naše strana je demokratická, v mnoha ohledech až moc.

V čem je KSČM až moc demokratická?
Dnešní doba je rychlá, na sociálních sítích běží život v minutách a vteřinách. Objeví se problém. Než strana dokáže ten problém zpracovat a komunikovat s voliči, než to projde celou hierarchií, poradními orgány, připomínkováním různých skupin, už nás překřičí ANO nebo Okamura.


Není to spíš byrokracie, než demokracie?

Není. Každý má právo se k tomu vyjádřit a pak se tím musí vyšší orgán zabývat. Je to demokracie, kterou si sama strana škodí. Měla by dát větší rozhodovací pravomoc centru, které by mělo mít možnost ihned reagovat. Například KSČM má rozpracované téma migrační krize. Než byl vytvořený dokument, který má 15 nebo 20 stran, tak už ostatní strany křičely migranty ne, migranty ano.


Když jste vstoupil do KSČM, co vám na to řekli kamarádi?

Přijali to normálně, moje názory znali. Ti, kterým se to nelíbilo, tak to nebyli přátelé.


Přestal se s vámi někdo bavit?

Napočítal bych je na prstech jedné ruky. Nemrzí mě ani jeden z nich.


S přáteli řešíte politiku?

Debaty o obecných věcech, které hýbou českou společností, vedeme. V mnoha ohledech mi dávají za pravdu.


V jednom rozhovoru jste řekl, že společnost je založena na jediném měřítku, a to jsou peníze. Jak byste si společnost představoval?

V rámci stávající společnosti je těžké představit si jiné měřítko než ty peníze. Jdete do zaměstnání – první, co vás zajímá, je, kolik budete vydělávat.


To asi lidi zajímalo vždy, ne?

To ano. Ale potom máte to B. Polovinu domácností položí na kolena jedna rozbitá pračka. To je neskutečné ve státě, který se považuje za vyspělý.


Co s tím?

V ideálním případě by se neměly rozevírat nůžky mezi lidmi, ale naopak svírat. Nedávno jsem narazil na tabulku přepočtu výplat v ČR a v Německu. Ty rozdíly jsou propastné. Ti, co nám po revoluci říkali, že za pět let doženeme západ, buď vědomě lhali, nebo to byli nekompetentní lidé.


Nejsme pozadu právě kvůli plánovanému hospodářství, které dělala KSČ?

Odmítám, že za rok 2020 a za to, kde jsme, může tehdejší KSČ. Třicet let je na nápravu dost. Je vidět, že dálnice D1 postavená v 70. letech má pořád dva pruhy, jsme pořád chudí příbuzní západu a společnost se k většímu blahobytu neposunula.


Myslíte si, že míra blahobytu se nezlepšila? Češi se mají nejlíp v historii, jak vyplývá z několika analýz. Máme kvalitní vzdělání i zdravotnictví.

Statistika vzdělání je jedna věc, ale reálná míra znalostí je věc druhá. Jsou oblasti, které šly dopředu, a já to vítám. I na náměstích v roce 1989 stála řada členů KSČ, která chtěla vystřídat ten stávající systém, byrokratické zvyky a setrvačnost. Dopředu ano, ale ne krok zpět a pro některé hodně dobře a některé hodně špatně. Ale odmítám tu tezi, že za současný stav může Štrougal, Jakeš nebo Husák.


Když zmiňujete Jakeše, vaše vyškovská organizace sdílela příspěvek na Facebooku, kde Miloše Jakeše srovnávala s Václavem Havlem, což mnohé pobouřilo. Proč jste to sdíleli?
To je fotka, která běhala na sítích ještě předtím, než pan Jakeš zemřel. Ta fotka ukazuje dva současníky, jeden moc předával, druhý ji přijímal. Oba formovali konec 80. a začátek 90. let. Je to ukázka toho, že pan Jakeš se nad to dokázal povznést. Jedna z těch fotografií je z filmu Milda, kde pan Jakeš zapózoval na lavičce Václava Havla. Nevidím na tom nic špatného. Spíš mě překvapilo, že to někoho pobouřilo.


Miroslav Kalousek označil příspěvek za bolševickou nestoudnost.

Potřebuje zakrýt své hříchy, tak dělá tato prohlášení, aby měli jeho fanoušci co sdílet. Nevím, proč je to pobuřuje. Je to součást toho, co hlásal Václav Havel. Jsme jiní, nejsme jako oni, dost bylo nenávisti. Nevím, proč je to rozčiluje, když Václav Havel byl zvolen prezidentem díky hlasům komunistických poslanců.

Filip Zachariaš s europoslankyní KSČM Kateřinou Konečnou


Co se týče směřování KSČM, na podzim budete mít odložený sjezd, máte nominace na místopředsedu strany. Na předsedkyni bude kandidovat Kateřina Konečná, obhajovat bude i Vojtěch Filip. Koho z nich byste chtěl v čele strany?

KSČM není strana jednoho muže či jedné ženy. Je třeba, aby do vedení usednul tým schopných lidí. Ten tým by měl zabrat hlavně v oblasti marketingu, komunikace s veřejností. Dělal jsem si vnitřní test. Mezi pár lidí jsem dal pár bodů z našeho programu. I mladí říkali, že by se pod to dokázali podepsat. To je to, co neumíme – podat naše myšlenky tak, aby někoho zaujaly. Nechali jsme se onálepkovat jako strana starých pro staré. Přitom to není pravda. Svého času jsme měli nejmladší poslankyni – paní Konečnou. V krajích máme řadu lidí pod 40 let. Nechci říkat, jestli to má být Petr, Pavel nebo Pavla. Chci člověka, který má tah na branku, který bude umět komunikovat prostřednictvím sociálních sítí, abychom nemuseli všechno dovysvětlovat.

Souhlasíte s tím, že KSČM toleruje vládu miliardáře a podnikatele Andreje Babiše?
Bez pochyby velkého podnikatele se svými vlastními zájmy. Souhlasím s tím do té míry, dokud se nám bude dařit tlačit ho k levicovým opatřením. Když se rozhodovalo, zda se přikloníme k podpoře, tak jsme stáli před rozhodováním, jestli si stoupnout do opozice mezi pány Kalousky, Stanjury, Fialy, Bartošky a další, nebo se pokusíme převzít odpovědnost a tlačit Andreje Babiše k levicovým opatřením, která pomůžou velké skupině lidí. Andrej Babiš nejdříve nabídl spolupráci ODS, takže hrozilo, že se vrátí, co se předvádělo od roku 2006 do roku 2013. Je dobře, že jsme tomu zabránili. Nevidím nic špatného na zvyšování mezd a důchodů.

Chápou to voliči? V posledních průzkumech to pro KSČM nevypadalo úplně nejlíp, nemusela by se ani dostat do Sněmovny.
Části lidí se naše angažmá s Andrejem Babišem nelíbí. Ale je to menší zlo. Je lepší uskutečnit alespoň něco než nic. Ne vždy se nám daří naše úspěchy prodávat.

Filip Zachariaš se narodil v roce 1993 ve vesnici Nemochovice na Moravě. V 18 letech vstoupil do KSČM. Vystudoval politologii a sociologii na Fakultě sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Je členem Výkonného výboru KSČM. Je předsedou vyškovské organizace. V letošních říjnových volbách kandiduje jako dvojka do zastupitelstva Jihomoravského kraje. Před dvěma lety neúspěšně kandidoval na pozici místopředsedy partaje, letos na podzim to zkusí znovu.

Zdroj: https://cnn.iprima.cz/kscm-je-demokraticka-az-moc-nesouhlasim-ze-horakova-mela-viset-rika-mlady-komunista-6224 

0

Rozhovor Haló novin s Filipem Zachariašem, členem Výkonného výboru ÚV KSČM a předsedou OV KSČM Vyškov

Jste velmi mladý politik, a přitom jste ve vrcholných orgánech ÚV KSČM, což o něčem svědčí. Co vás vůbec přivedlo k tomu angažovat se na politické scéně a proč v KSČM?

Věci týkající se občanů mě zajímaly odjakživa. Po gymnáziu jsem byl přijat ke studiu práv i na sociologii a politologii. Ačkoli mozek dával přednost právům, nakonec zvítězila právě sociologie a politologie, takže je to má srdeční záležitost (smích). Ve chvíli, kdy jsem aktivně vstupoval do politického života přijetím za člena KSČM, tak to byla naprosto jednoduchá volba. V ČSSD se kormidla po Jiřím Paroubkovi chopil želatinový Bohuslav Sobotka, Strana zelených byla naprosto zdiskreditovaná svým čtyřletým angažmá ve Sněmovně, takže KSČM byla nadále jediná skutečně levicová strana bez korupčních kauz a skandálů. Tou ostatně zůstala dodnes, jen si tento étos tu a tam nechává vysávat A. Babišem. Ale hlavně byla a je to strana, která požaduje změnu. Ne kosmetické vylepšování nevylepšitelného. Ale novou cestu k takové společnosti, která nebude založena na jediném měřítku, jímž jsou dnes peníze. A ač to nevypadá, tak to znamená strašně moc.

Zbývá vám vůbec nějaký volný čas? A jak ho nejraději trávíte?

V poslední době je ho čím dál méně (smích). Ale s přítelkyní jsme si v létě pořídili štěně, takže si rád vyčistím hlavu na procházce, což Bedřiška, jak se naše fenka jmenuje, vždycky ocení. Jinak samozřejmě rád sáhnu po dobré knize, mimo literaturu faktu jsem propadl kouzlu severských detektivek a k Vánocům jsem dostal i velkou knihu příběhů Sherlocka Holmese, tak snad se k ní do letošních vánočních svátků dostanu (smích).

Aktivně se zabýváte metodami politického marketingu a propagace, studoval jste politologii a sociologii. Jde teorie ruku v ruce s praxí nebo to v těchto oborech neplatí?

Jak kdy a jak v čem. Rozhodně ale musím říct, že studium obou zmiňovaných oborů je nesmírně obohacující. Nejen v tom, že se naučíte rozumět procesům ve společnosti, ale dokážete pak hledat i nové souvislosti, cesty, ověřovat pravděpodobnosti apod. Každopádně oblast politického marketingu je poměrně mladou větví politologie a jeho služeb se v masovější míře začalo využívat v českém prostředí v době, kdy mezi sebou soupeřily ODS a ČSSD a ceny za kampaně šplhaly k závratným výšinám. Někdy, a to i v KSČM – narážím na nepochopení smyslu nových metod propagace se slovy, že se jedná o umělou činnost. Tak tomu ale není. Marketing pomáhá za využití velmi propracovaných postupů prodávat produkt. Platí samozřejmě, že když máte špatný produkt, ani sebelepší marketing to dlouhodobě nezamaskuje. To ale pro KSČM na rozdíl od jiných neplatí. Produkt, tedy politické myšlenky, práci pro občany, návrhy řešení problémů – má KSČM na velmi vysoké a propracované úrovni. Žel, umění »se prodat« by chtělo posunout kupředu.

Blíží se váš stranický sjezd, dostal jste poměrně dost nominací na místopředsedu. Máte svou vlastní vizi ve funkci místopředsedy?

Já bych chtěl v první řadě strašně moc poděkovat všem, kteří měli tu odvahu a nominovali do tak vysokých funkcí člověka mého věku. Ostatně i to svědčí o tom, že neplatí častá nálepka KSČM jako »strany starých pro staré«. Jinak má představa KSČM je naprosto jednoduchá – čitelná strana, která dokáže pružně, srozumitelně a s využitím moderních metod reagovat na výzvy dnešní doby. A nejen reagovat! Ale aktivně přicházet se svými návrhy a být oním předvojem nového – lepšího – života. Nestát ve vleku změn, ale v jejich čele!

Jaké vyhlídky má podle vás nejen v současnosti, ale i do daleké budoucnosti vaše strana, KSČM?

Dokud bude ve světě jedno procento nejbohatších vlastnit dvakrát více než celý zbytek planety, dokud budou čeští zaměstnanci pracovat za třetinu toho, co jejich sousedé, dokud bude živnostník platit větší daně než nadnárodní korporace, dokud bude stát úředník nad občanem, tak se nebojím o myšlenky, které KSČM hlásá a za nimiž stojí. Po 30 letech »úspěšného« vládnutí nenajdete resort, o němž by se dalo říct, že je bezproblémový. Žalostně pomalu (a neskutečně draze) se staví dálnice, rychlotratě jsou v nedohlednu úplně, občané jsou nuceni se neskutečně zadlužovat už i za byty miniaturních rozměrů (někteří se snu o vlastím bydlení musí vzdát úplně), ve školství se tlakům ustupuje tak, že za chvilku zrušíme všechny typy zkoušek, aby náhodou někdo nepropadl; ze zdravotnictví si udělali někteří byznys a systém se změnil z uzdravovacího na léčící, a tak bych mohl pokračovat dál, že by nestačily celé Haló noviny na popis toho, co je nutné řešit. Jsou to navíc všechno věci, které trápí většinu občanů, a my jako KSČM musíme vystupovat tak, abychom pro naše občany byli přirozenou volbou, aby ani o nikom jiném při svém rozhodování, koho budou podporovat, neuvažovali.

Pojďme k vnitrostranickým otázkám. Stojí podle vás vaše strana na křižovatce, nebo je teprve v procesu příprav na změny?

Stání na křižovatkách je takové klišé, které nerad používám. Zkrátka změny se odehrávají, společnost se vyvíjí a KSČM na ně reaguje a musí reagovat. Politická strana je v podstatě živým organismem, kde musí fungovat obranná schopnost, obnovovací schopnost, léčebná schopnost a dělba práce, která je centrálně řízená.

Čekají nás krajské volby. Co považujete za nejdůležitější v těchto volbách a jak by se, podle vás, měla změnit volební strategie KSČM, případně jak?

Na krajské úrovni KSČM odvedla neskutečný kus práce. Často kraje přebírala v letech 2008 a 2012 zadlužené a prorostlé klientelistickými vazbami. Naprosto bylo vyvráceno klišé pravicových stran, že KSČM (potažmo levice) umí jen kritizovat, ale neumí přiložit ruku k dílu. Naopak. KSČM často vytáhla kraje z toho nejhoršího. Dokonce i v tak složitém kraji, jako je ten Ústecký, odvedl tým pod vedením Oldřicha Bubeníčka skvělou práci.

Bohužel nastal v naší zemi takový trend, že občané nevolí podle toho, co pro ně která strana udělala, ale dají na zkratky a líbivá hesla. A v případě krajských voleb pak platí ještě jeden paradox – krajským tématům vždy v kampani ustoupí celostátní problémy. V roce 2008 třeba otázka zdravotnických poplatků, v posledních volbách téma migrace. Ačkoli jsou to rozhodně témata k řešení, tak – jak se později ukázalo – patří spíše na centrální než krajskou úroveň politiky.

Když se podívám konkrétně do Jihomoravského kraje, tak klub KSČM v krajském zastupitelstvu si vybudoval výborné renomé. I když jsme se na koaliční úrovni nepodíleli na řízení kraje, vždy jsme stáli za řešeními, která byla ve prospěch obyvatel. Zastupitelé v čele se Stanislavem Navrkalem mají pověst těch, kteří nikdy nikomu neodmítli pomoc, pokud byla v jejich silách.

A jaká podle vás budou témata nadcházejících voleb?

Celorepublikově to bude určitě zdravotnictví a téma dopravy. Na jižní Moravě také nesmíme opomenout sucho a zadržování vody v krajině. Z těch, které by se měly řešit na centrální úrovni, ale rozhodně se promítnou i do krajských voleb, to bude dostupnost bydlení.

Snad neprozradím hodně, když řeknu, že KSČM na jižní Moravě by chtěla do zdravotnického systému vnést prvek, který by posílil právo a možnosti pacientů. Jaký to ale bude konkrétně, na to si musíte počkat po schválení volebního programu. Rozhodně se chceme zaměřit i na dopravu, protože koordinace objízdných tras je někdy žalostná a lidé pak tráví hodiny při cestách do práce, školy nebo k lékaři, ale ani další oblasti života obyvatel nebudou opomenuty. Dovolím si dokonce říci, že KSČM má nejpropracovanější volební program ze všech stran. Škoda, že lidé programy moc nečtou (smutný úsměv).

Jste politolog, občané jsou často znechuceni rozpory na naší politické scéně, a to pak způsobuje ztrátu jejich schopnosti správně analyzovat politické a společenské procesy. Co v současnosti, čistě principiálně, podle vás probíhá ve společnosti u nás i ve světě?

Myslím, že znakem poslední doby je dezorientace. Máme tolik různých informačních pramenů, které se ale navzájem často vyvracejí. Pak móda označovat některé zprávy za »fake news«,která je podle mě velmi nebezpečná, neboť v mnohých případech si někteří zjednodušují práci tím, že na názor, s nímž nesouhlasí, přilepí značku »fake news«. Lidé pak nevědí, čeho se mají chytit, čemu věřit. Proto se pak uchylují k těm, kteří jim představí svět, jakému oni rozumějí. Proto získávají na síle svérázní jedinci jednoduchých a rychlých řešení jako je D. Trump nebo B. Johnson. Proto třeba o europarlamentu slyšíme nyní, když poslanci dostali zakáz mít na stole vlaječky. Ale neslyšíme o skutečné práci tohoto orgánu. A k tomu bych si dovolil jednu poznámku: byť se zákazem postavit si před sebe vlaječku nesouhlasím, tak nejvíce slyším řvát ty, kteří se v tom Evropském parlamentu mohou chlubit jen tím, že na stole měli vlaječku. Žádná jiná práce za nimi totiž není.

V rámci zahraniční politiky je to pak naprosto očividné uplatňování dvojího metru, což zadělává v budoucnu na obrovské problémy.

Někteří mladí komunisté kritizují, že KSČM je málo internacionální. Navíc ve společnosti je dnes poptávka po nacionalismu. Čemu byste dal přednost? A jaký je rozdíl mezi nacionalismem a vlastenectvím?

Já myslím, že nálepkování KSČM jako nacionalistické strany pramení z nepochopení. KSČM je ze své podstaty internacionální. Samozřejmě, že nám není lhostejný osud člověka kdekoli na světě. Nicméně i v marxistické teorii mají státy své – byť dočasné – opodstatnění. Nejprve je totiž nutné vyřešit problémy občanů v nich. Matematici by mohli říct, že je to metoda per partes, neboli »po částech«. Lidově by to šlo říct tak, že nejprve si musíme zamést před vlastním prahem.

V okolí Vyškova je spousta pomníků jako poděkování za osvobození, které jsou místními řádně opečovávány. Na jižní Moravě bylo za druhé světové války mnoho ilegálních, partyzánských skupin, ale také rudoarmějců. Nejsou zde tendence tyto pomníky rušit?

Myslím, že jižní Morava má v tomto jasno. Snad se několik chorých hlav neinspiruje naprosto šílenou a nedůstojnou debatou o přemisťování sochy maršála Koněva. Jsem rád, když projíždím i nejmenšími obcemi, že je i několik desítek let od konce války u pomníčku zapálená svíčka a položený věnec padlým osvoboditelům. Věřím, že se tento stav nezmění ani po přijetí rezoluce v Evropském parlamentu, která postavila na stejnou úroveň osvoboditele s okupantem. Myslím, že všichni čeští (a nejen oni) europoslanci, kteří pro to zvedli ruku, ze sebe tímto udělali hlupáky a ideologické kazatele. U některých mě to nepřekvapilo, třeba u KDU-ČSL obracející často otázku příčiny a důsledku v případě odsunu sudetských Němců, u jiných mě to doslova šokovalo, to zase hovořím o poslancích Okamurovy SPD. Jedinou výjimkou se stala poslankyně za KSČM K. Konečná, která si zachovala tvář.

Jinak já sám pocházím z obce Nemochovice. Jako jedna z mála obcí v ČR se může pyšnit titulem »partyzánská«. Konání partyzánských skupin po roce 1989 prošlo až fatální kritikou. Samozřejmě, že některé kroky se nám mohou jevit nepochopitelné nebo drastické. Ale je třeba si uvědomit, že šílená doba s sebou nese šílené činy. A vždycky se to snadno hodnotí některým »historikům« z tepla svých kanceláří. Ale lidé, kteří se pustili do boje s nacistickou mašinérií, často nebyli vůbec cvičení vojáci. Hladoví se přesouvali denně za deště, sněhu, mrazu, bláta i o několik desítek kilometrů. Nevěděli, na koho se mohou spolehnout, kdo je zradí a vyřkne tak ortel smrti nad nimi i jejich blízkými. To pak psychika těch lidí pracuje úplně jinak a použití hesla »zoufalí lidé dělají zoufalé věci« je v tomto případě plně na místě.

Na Vyškovsku, jak jsem se dozvěděl, jste také hodně kulturně aktivní a dokážete organizovat velké akce, jak se vám to daří? Nechtěl byste pozvat spolustraníky, čtenáře, ale i sympatizanty na tyto vaše akce?

Kupříkladu k osvobození děláme ve Ždánickém lese na pomezí okresů Vyškov a Hodonín připomínku každý rok 8. května. V místech, kde kdysi stávala hájenka Zlatý jelen a kde padl mladý partyzán Jiří Jírovský. Samozřejmě nechybí ani oslavy Svátku práce, nebo nedávno proběhlý dětský karneval (o kterém Haló noviny informovaly – pozn. red.). Naši členové se připojují i k celostátním akcím jako například Ukliďme Česko, pořádají košty slivovice a celou řadu dalších akcí, o kterých pravidelně informujeme občany prostřednictvím Facebooku KSČM Vyškov, na nějž vás všechny zvu. Nejbližší akcí je pak tradiční oslava Mezinárodního dne žen, na níž nám zahraje mediálně známá kapela Kozlaňáci pocházející z Vyškovska.

Jinak v obecné rovině je Jihomoravský kraj velmi kulturním krajem a dovolil bych si čtenáře do našeho regionu pozvat. Ať už na krojované hody, košty vína, slivovice nebo za přírodními krásami. Rozhodně nebudou litovat!

0

Už delší dobu cítím potřebu napsat něco podobného. Teď po přečtení příběhu o mladém Oldovi Dolečkovi – hrdinovi, který se ve svém nízkém věku zapojil do odboje, jsem se k tomu odhodlal.

Válku přežil, ale s podlomeným zdravím, na kterém se s velkou pravděpodobností podepsal velevážený odborník, lékař, německé prase. Jsem rád, že nejen já, ale i někteří další si tohoto šíleného osudu české rodiny během II. sv. v. z Luhu na Orlickoústecku povšimli (více zde: https://www.novinky.cz/historie/clanek/patnactileteho-oldu-gestapo-nezlomilo-zemrel-vsak-tri-mesice-po-valce-slepy-a-ochrnuty-40296493). Bohužel většina současné free, cool, in generace toto přejde. Proč taky, vždyť k image vystajlovaných skvělých lidí, kterým svět leží u nohou, to nic nepřidá. K tomu je cennější tmavě hnědá kožená brašnička a supr ponožky (samozřejmě kalhoty délky na Havla, aby všichni viděli ty nesnesitelně skvělé ponožky). Pak tady ti eco a biofriendly kážou o správné podobě demokracie a telefonem se součástkami zaplacené drastickými podmínkami afrických dětí sdílí srdceryvné příběhy. Tu o migraci, tu o nelegálním lovu zvířat a jiných. Raději než o porušování pracovního práva v České republice budou řešit pracovní podmínky Číňanů a chrlit stovky tweettů, statusů absolutně bez znalostí vývoje a kulturně-historických determinantů. Raději než o faktu, že skoro polovinu Čechů (a Češek – jsem genderově friendly :)) dostane do vážných finančních problémů rozbitá pračka nebo lednička se zabývají situací ve Venezuele. No zabývají, je potřeba si k udržení statutu intelektuála připsat na triko pár nadávek ma Madura, o zájem do hloubky a ke kořenům problému samozřejmě nejde (čest výjimkám). V zahraniční politice je hlavně potřeba držet se neustálé kritiky velké trojky – Donalda Trumpa, Vladimíra Putina a Si Tin Pchinga (aby nedošlo k mýlce – Donaldovi jsem v prezidentských volbách vůči Hillary fandil hlavně proto, že za Hillary se sešikovala celá “kulturní” fronta, mediální domy a právě lidé, o kterých výše píšu a kteří si myslí, že se svět točí a bude točit podle nich – jinak mé sympatie měl a má v USA Bernie Sanders. Co se týče Putina, je potřeba ty odsuzovače vyvést z omylu, že je to nějaký komunista. Naopak. V Rusku je jedinou reálnou silou, která je mu schopna konkurovat, právě Komunistická strana RF, ne nějací panáci, kteří se stanou miláčky západních médií a s nimiž naše ČT pravidelně vede dlouhé rozhovory. Jinak Si je z té trojky asi můj nejoblíbenější – zvlášť doporučuju seznámit se s jeho projektem Čínský sen nebo knihou O správě státu). Zatímco se sdílí fake news (proti kterým se tak tvrdě bojuje – to taky patří k image) o roztrhání severokorejského generála psy, tak na saudskoarabském velvyslanectví zabijí novináře a naporcovaného jej odnesou v kufrech pryč. Ticho. USA by se přece nemohly kamarádit s takovými lidskými hovady…no a pak jdou volit TOP 09 – Karel už sice tolik netáhne, ale je to cool – nebo Piráty, v lepším případě Stranu zelených. Na tom samo o sobě není nic špatného, ale je potřeba si u toho zároveň zanadávat na ty nevzdělaný socky, lenochy a blázny, co volí Zemana, komunisty, ANO, SPD a nově i Klause ml. (i když hledět na něj jako na naději našeho státu je stejné jako když ovce prosebně kouká na vlka v domnění, že získá jeho sympatie. Ty sice získá, ale asi trochu jinak než čeká :-)). Že ani neotevřeli volební program samozřejmě není překážkou, stačí když budou cool a posbírají lajky u podobně cool lidí, co klouzají po povrchu. O kapitalismu je pak povoleno mluvit pouze s láskou. Vždyť těm správným dravým jedincům umožnuje sebrat drobečky ze stolu v podobě nadprůměrné mzdy (za kterou by ovšem německý vrátný ani nevstal z postele), služebního superba (v lepším případě audinu) a šestimilionovou hypotéku na padesátimetrový byt v pražské rezidenční čtvrti. Za co? Že buzerují ty dole pro ty nahoře. Co na tom, že přesun v rámci vertikální socální mobility je podle sociologů mnohem složitější. Jede se dle hesla: “Máme se jak na zámku, ať to trvá věčně”.

Ne. Je to všechno povrchní, je to tendenční, je to umělé, je to vylhané. A všichni se na tom podílíme. Jen někteří to ve vlastní povýšenosti přehlíží. Úcta k názoru druhého ta tam (jen mírné odchylky od mainstreamového názoru tolerovány), povýšenost a zesměšňování těch “neúspěsných” povoleno. Vítejte ve století se šílenou mentalitou!

A abych se vrátil k příběhu, který to vše odstartoval. Pro tyto frikulíny nikdy nebude mladý Oldřich tím správným hrdinou. Nemá totiž známost Nicolase Wintona, “správné” názory jako dalajlama, aureolu bojovníka za něco velkého jako Gretka, nikdo o něm nenatočil film alá Habermannův mlýn a pak nepořádal pochody smíření (ostatně ti smíření Němci ani nedovolili pozůstalým dát cedulku na hrob). Smutné, že?

Zdroj: https://filipzacharias.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=728227

0

Z vedení Památníku Lidice odstoupila dosavadní ředitelka Martina Lehmannová. V její rezignaci vyústil spor s lidickými dětmi a Českým svazem bojovníků za svobodu. Ten přímo v Lidicích zastupuje Jana Bobošíková. Vypovídá tato kauza o snahách přepisování výkladu historie a obecně o interpretaci dějin? V Českém rozhlase o tom s moderátorkou Veronikou Sedláčkovou diskutovali člen VV ÚV KSČM a předseda OV Vyškov Filip Zachariaš a publicista a spisovatel literatury faktu Luděk Navara.

„Celá současná kauza Lidice je víceméně jen hledání senzace tam, kde by se hledat neměla. Odstoupení ředitelky Lehmannové proto vítám jako odblokování situace, která může napomoci budoucímu fungování památníku,“ řekl Zachariáš.

Podle něj není žádná souvislost mezi bývalou prezidentskou kandidátkou za KSČM Janou Bobošíkovou a sporem svazu s Lehmannovou. „Navíc vůči danému zjištění se neohradila jen buňka Českého svazu bojovníků za svobodu ale i vedení obce Lidice.“ „Ptejte se lidických dětí, proč se zvedla taková vlna odporu. Ti lidé mají své důvody a předpokládat nějaké ovlivnění Bobošíkovou nebo místní buňkou Českého svazu bojovníků za svobodu, mi připomíná až neúctu k těmto lidem.“

„Pan historik tady řekl, že Lidice slouží komunistické propagandě. Když pominu, že tímto prohlášením plivnul do tváře všem, kteří s obcí Lidice měli kdy co dočinění, tak bych rád připomenul, že příběh Lidic dojal celý svět. Města a obce v Mexiku, Brazílii či USA se spontánně přejmenovávala na Lidice, stejné jméno neslo též nejedno dítě, britští horníci založili hnutí Lidice shall live, Lidice, spolu s francouzskou obcí Oradour-sur-Glane, v očích světové veřejnosti staly jedním ze symbolů boje proti německému nacismu a mj. Lidicím „vděčíme“ za to, že vlády Francie i Británie prohlásily, že Mnichovská dohoda, kterou podepsaly a zradily ČSR, je neplatná…,“ doplnil. Zachariaš.

0

Volba ombudsmana, resp. to, kdo jím má být, zachvátila veřejný prostor posledních dnů. Zde jsou tři poznámky k celé té absurdní debatě:

1. Křičet, že volby do úřadu ombudsmana jsou ovlivněny vlivovými skupinami, je úplně zbytečné. ANO – jsou. Volí totiž poslanci, kteří jsou (až na tradičně odpadlé od Okamury) členy politický stran. A co dělají politické strany? Snaží se prosadit svůj vliv, aby mohly uplatňovat svůj program nebo vizi (pokud teda nějakou mají). Až bude Milion chvilek sedět ve Sněmovně (což doufám, že se nikdy nestane), pak může také prosazovat svůj vliv. Je to legální a legitimní.

2. Myslím, že občanům je úplně jedno, jestli onen úřad existuje, nebo ne. To považuji za zásadní problém. Dokud nebudou občané cítit, že je to místo, kde získají zastání, a ne jen další zbytečný úřad s mnohamilionovým rozpočtem, tak vůbec nezáleží na tom, jestli je tam Franta nebo Pavel a 57 úředníků XY.

3. V samotné volbě, před kterou poslanci stáli, bych se sám těžko rozhodoval. Vybíral bych ze dvou variant – buď nevolit nikoho, nebo S. Křečka. Jeho věkový limit chápu. Na druhou stranu znám celou řadu schopných a moudrých seniorů, ale také neschopných či všehoschopných třicátníků. Na tomto to tedy nestojí.

Nejdůležitější tedy bude zvládnout bod dvě. Pokud najdou lidé (bez ohledu na rasu, pohlaví, vyznání, sexuální orientaci a kdoví co ještě) ve veřejném ochránci práv zastání před úřady a jejich mnohdy nesmyslnými rozhodnutími, k čemuž tento institut kdysi ve Švédsku vznikl, pak to bude v pořádku. Pokud by měl být ombudsman jen trubadúrem aktivistických (nebo xenofobních) štěků, pak jej raději zrušme!

Zdroj: https://filipzacharias.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=745599

0

Podle usnesení Evropského parlamentu druhá světová válka začala jako důsledek smlouvy o neútočení mezi nacistickým Německem a Sovětským svazem. Proti rezoluci protestují čeští komunisté i ruský prezident Vladimir Putin.

Snahou evropských poslanců je podle historika Lukáše Pachty (KDU-ČSL) zviditelnění zločinů komunismu. „Rezoluce odkazuje na takzvanou Pražskou deklaraci, ve které v roce 2008 poprvé zaznělo, že by zločiny komunismu a nacismu měly být z hlediska závažnosti chápany jako plně srovnatelné,“ upřesňuje.

I když nikdo nepopírá skutečnost, že Sovětský svaz byl jednou z vítězných velmocí a že sovětská vojska zásadním způsobem přispěla k porážce nacistického Německa, nemělo by se zapomínat ani na to, jaká byla situace před rokem 1941.

„Sovětský svaz byl Hitlerovým spojencem. A šel tak daleko, že uzavřel nejen pakt o neútočení, ale také tajný protokol o rozdělení východní Evropy. Tím Stalin přímo umožnil Hitlerovi napadnout 1. září 1939 Polsko a sám zaútočil z druhé strany o dva týdny později,“ upozorňuje historik a člen KDU-ČSL na historické skutečnosti s tím, že z tohoto pohledu se lze na Sovětský svaz dívat jako na agresora.

Rezoluce obsahuje mimo jiné zmínky o tom, že zejména ve východní a střední Evropě existuje celá řada pomníků Sovětskému svazu, tedy totalitnímu režimu srovnatelnému s nacistickým Německem.

Otázkou ale zůstává, jaká by měla být jejich budoucnost. „Osobně nejsem zastáncem toho, že by se měly tyto pomníky odstraňovat. Sovětským vojákům jsem za jejich nasazení hluboce vděčný,“ říká Lukáš Pachta.

Smlouvu s Hitlerem měli i další

„Rezoluce srovnává nesrovnatelné a dává rovnítko mezi toho, kdo válku rozpoutal, a toho, kdo ji vyhrál,“ říká Filip Zachariáš z ústředního výkonného výboru KSČM a dodává: „Celý text na mě působí dojmem, jako by Evropská unie měla patent na rozum a suplovala tady práci historiků.“

Podle komunistů nebyla smlouva o neútočení a vzájemné pomoci s nacistickým Německem v té době ničím mimořádným. „Pokud bychom k dějinám přistupovali touto logikou, museli bychom za spojence Němců
označit i Polsko, Velkou Británii, Estonsko nebo Litvu. Ti všichni měli s Německem podepsanou nějakou formu spolupráce,“ zmiňuje Zachariáš.

Kdybychom měřili stejným metrem, museli bychom za spojence Německa v letech 1934 až 1939 považovat i Poláky. Ti se také velice radovali z výsledků Mnichovské dohody a z toho, že se rozbíjí Československo. Dějiny opravdu nejsou černobílé a je nutné je vnímat v souvislostech. – Filip Zachariáš (KSČM)


Smlouva mezi Hitlerem a Stalinem mohla dát Sovětskému svazu čas na přípravu. Zachariáš ale nevěří tomu, že by měla zásadní vliv na Hitlerův plán napadnout Polsko.

„Podle mého názoru druhou světovou válku začalo Německo. Později se k němu přidala Itálie a Japonsko. Pokud budeme posouvat odpovědnost na jednu či druhou stranu, může zásadním způsobem dojít k přepisování historie,“ míní člen ústředního výkonného výboru KSČM a jeden z autorů komunistické výzvy adresované české vládě.

„Na to, abych mohl toto usnesení považovat za historický postoj a nikoli politický, mi v textu zásadním způsobem chybí zmínka o Mnichovské dohodě a jejích konkrétních geopolitických důsledcích,“ uzavírá svou kritiku usnesení evropských poslanců Filip Zachariáš.

 

0