Názory a komentáře

Kdo se ohýbá a láme v pase?

Každou neděli je pro diváky ČT1 připraven publicistický pořad 168 hodin. Tak se stalo i v neděli 23. října. Mezi tématy, která byla připravena pro poslední díl, nemohla chybět ani otázka událostí kolem návštěvy dalajlamy v České republice.

Ke společnému prohlášení prezidenta, předsedy Senátu, předsedy Poslanecké sněmovny a předsedy vlády o uznání celistvosti Číny (mimochodem doporučuji všem si jej přečíst) zaznělo hodnocení, že se jedná o největší ohnutí českých politiků v novodobé historii naší země před světovou velmocí. Já si tuto tezi dovolím rozporovat.

Největší ohnutí českých politiků bylo podle mě tehdy, když chtěli na území našeho státu – svrchovaného státu – pozvat vojáky cizí mocnosti a dokonce se bili za to, aby zde stál jejich radar. Ano, mám na mysli vojenský radar USA v Brdech. Určitě si vzpomenete, jak zástupci tehdejší koalice ODS, KDU-ČSL a Strany zelených (hlavně Karel Schwarzenberg) vehementně prosazovali jeho stavbu a všemožně odmítali, aby se k tomu mohli vyjádřit občané. Jak by tito politici byli označeni v pořadu 168 hodin? Pokud by byl použit stejný metr jako v případě čtyř výše jmenovaných ústavních činitelů, pak by o nich muselo být mluveno minimálně jako o vlastizrádcích.

A jak by museli mluvit o těch, kteří za mrzký peníz nechali rozprodat majetek budovaný poctivou generací našich rodičů, prarodičů a dalších předků?